RedView-Olympiacos-FC-2019-2020
9 Φεβρουαρίου, 2020

Διπλό με κεφαλιά του Φαραώ, στη Χαλκηδόνα Περιστερίου

Αυτό είναι σωστό όταν παίζουμε με τα παραρτήματα. Στο 90 και να καίει ο Χυσάν χτύπησε και έδωσε τους 3 βαθμούς που δίκαια πήραμε.

Το παιχνίδι έπρεπε στο 10λεπτο να ήταν 0-1 εύκολα μετά το δυνατό ξεκίνημα στην ομάδας, όπου μπήκαν με λογική να το καθαρίσουν από την αρχή για να μην έχουν αυτό που είδαμε στον αγώνα σήμερα. Αρκετές ευκαιρίες αλλά και αρκετές επιπόλαιες επιλογές στο τέλος των επιθέσεων.

Και ξέρεις, όταν βλέπεις ένα παιχνίδι να κυλάει έτσι χάνοντας ευκαιρίες όλη τη ώρα, εκεί αρχίζουν και ζώνουν τα φίδια γιατί το έχουμε ξαναδεί το έργο. Αλλά την κατάλληλη στιγμή ήταν εκεί η Αιγυπτιακή κόμπρα και με το χτύπημα ξέρανε όλη την ΕΤΕΚΑ.

Ο Μαρτίνς όπως ήταν αναμενόμενο κατέβασε τη βασική εντεκάδα, αυτή που κάποιοι άλλη την ήθελαν με τη Λαμία να παίξει για να κερδίσουν ένα παιχνίδι που έχει και ρεβάνς. Οι παίκτες ήταν όπως πρέπει, φρέσκοι και με διάθεση να τελειώσουν το παιχνίδι από το ημίχρονο αλλά αυτό δεν έγινε. Φάσεις, κατοχή υπέρ μας αλλά 0-0 το ημίχρονο.

Ένα πρώτο ημίχρονο που σημαδεύτηκε από αναγκαστική αλλαγή του κινητικού Σουντανί και μάλλον έχει ζημιά. Θα δούμε αύριο τι θα δείξουν οι εξετάσεις αλλά πολύ το φοβάμαι και είναι απίστευτα άτυχος εάν χάσει και τον αγώνα με Άρσεναλ όπου δικαίως ο Μαρτίνς τον συμπεριέλαβε στη λίστα. Ατυχία και για εμάς που χάνουμε ένα εξτρέμ από τη λίστα, αλλά έτσι είναι η μπάλα.

Στο δεύτερο ίδια εικόνα, κατοχή και πίεση για το γκολ. Ο προβληματισμένος Μαρτίνς να αρχίζει να δοκιμάζει πράγματα. Ορθώς έβγαλε Μασούρα που χάλασε κάποιες φάσεις στο τελικό σουτ που είχε επιλογή και έπαιξε με το 4-2-2-2 που το δοκιμάζει τις τελευταίες φορές. Δηλαδή τα δύο αμυντικά χαφ μας, ΒαλμπουενάΦορτούνη σε ένα ρόλο να κάνουν ότι θέλουν αφού με την μπάλα που ξέρουν μπορούν να κάνουν πολλά και στην επίθεση οι Αφρικανοί.

Μετά την αστεία δεύτερη κάρτα στον Ομάρ, ευτυχώς ο Μαρτίνς δεν είχε κάψει την 3η του αλλαγή τόλμησε να παίξει πιο ορθολογικά παρά να ρισκάρει. Έβαλε το μπακ που έχασε και έκοψε έναν από την επίθεση την ίδια στιγμή που κυνηγούσε να βάλει γκολ. Φυσικά κράτησε τον πιο φρέσκο και τον δικαίωσε η επιλογή αυτή με την κεφαλιά φωτιά που σίγησε το Περιστέρι.

Κρατάμε τους 3 βαθμούς απέναντι στο μπλόκο, κρατάμε το αήττητο, την ηρεμία και πάμε για μια νίκη πρόκριση με Λαμία και άλλη μια νίκη εντός με Πανιώνιο, γιατί μετά έρχονται τα δύσκολα.

Όσο και να μην αρέσει σε πολλούς ο Μαρτίνς κάνει άριστη διαχείριση σε αυτή την 4άδα αγώνων που έχουμε τώρα και πέρασαν οι 2, γιατί η τελευταία εβδομάδα του Φεβρουαρίου θα κρίνει πολλά πράγματα. Πολλοί θα πουν τυχερός και ότι τον έσωσε ο Χασάν, εγώ θα πω ότι αυτός που τολμά δικαιώνεται και το βασικό είναι να έχεις τα @@ να τολμάς και όχι να είσαι στην άκρη και να κρίνεις εκ του ασφαλούς.

Συνεχίζουμε όλοι μαζί μια γροθιά για το νταμπλ που πρέπει και θα έρθει στον Πειραιά.